لطفا صبر نمایید...

نشان ملی «قند پارسی» رونمایی شد

شناسه:34

پاسداشت فردوسی، پاسداشت فرهنگ اسلامی ایرانی است

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ ظهر شنبه بیست و سوم اردیبهشت ماه در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان پارسی با عنوان« قند پارسی» که در تالار رودکی برگزار شد با اشاره به اهتمام وزارت فرهنگ بر پاسداشت زبان فارسی گفت: صیانت و تعظیم زبان و خط فارسی از اولویت های اصلی مدیریت فرهنگی دولت مردمی به شمار می‌رود.

وزیر فرهنگ با بیان این که زبان فارسی نماد هویتی ایران بزرگ و از مولفه های وحدت آفرین جامعه است، گفت: پس از ورود اسلام عزیز به ایران، ایرانیان اهتمام ویژه خود را در خدمت گسترش اسلام قرار دادند و در همه شاخه های علمی و دینی اسلام با قوت وارد شدند در کنار آن از فرهنگ تاریخی خود نیز غافل نشدند تا ترکیبی زیبا و ماندگار از تجمیع هویت اسلامی و ایرانی رقم بخورد. 

اسماعیلی در ادامه تاکید کرد: امروز ترکیب واژگانی «ایرانی اسلامی» چنان در هم تنیده است که نمی توان جدایی این دو مفهوم را متصور شد. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آثار بزرگان فارسی گو گفت: بزرگان ایران، گنجینه هایی ارزشمند از مفاهیم ایرانی اسلامی را به زبان فارسی به یادگار گذاشتند؛ زبانی که با قدرت بی نظیر انتقال مفاهیم دقیق و ظریف، فضایل اخلاقی را به جامعه منتقل می کند.

وی یادآور شد: زبان فارسی محصور در جغرافیای سیاسی ایران نیست بلکه حوزه فرهنگی گسترده ای را به هم متصل کرده است. از سوی دیگر مجموعه آموزه های اصیل زبان فارسی نیز تنها متعلق به مردم ایران نیست و همه دوستداران اخلاق، تشنه آن بوده و هستند.

وزیر فرهنگ افزود: ایرانیان با گویش ها، لهجه ها و زبان های محلی متفاوت، به زبان فارسی به عنوان زبان ملی به خود می بالند و آن را از مهمترین نمادهای هویتی ایران عزیز می دانند. 

 

 پاسداشت فردوسی، پاسداشت فرهنگ اسلامی ایرانی است

همچنین در این مراسم غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تقدیر از اهتمام وزارت فرهنگ در پاسداست زبان فارسی، ابراز امیدواری کرد با همکاری نهادهای چون فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رسانه ملی، درخت پهناور فارسی برگ و بار و ثمر افزون تر دهد.

ابتدا یک سطر را انتخاب نمایید